"אתה חשוב בגלל היותך אתה, אתה חשוב עד הרגע האחרון של חייך, ואנו נעשה הכל כדי שתמות בשלווה ושתחייה עד אשר אתה תמות"

ד"ר ססילי סונדרס
מיסדת ומנהלת הוספיס
סנט כריסטופר


מקורו של השם "טיפול פליאטיבי" הוא במילה palliate שפירושה באנגלית להקל, לשכך.

הטיפול הפליאטיבי נועד להקל על הכאבים והסבל הנגרמים עקב מחלה מאיימת חיים.

מטרתו אינה לרפא את המחלה אלא לתת לחולה ולמשפחתו את איכות החיים הטובה ביותר שניתן.

טיפול תומך (טיפול פליאטיבי, הוספיס)

טיפול פליאטיבי מוגדר על ידי ארגון הבריאות העולמי כגישה טיפולית כוללנית שמטרתה לשפר את איכות החיים של חולים ובני משפחתם, המתמודדים עם מחלה חשוכת מרפא עם מאפיינים וקשיים הקשורים למצבי סוף החיים, במטרה למנוע ולהקל את סבלם.

טיפול פליאטיבי, הוא משמעותי במיוחד, בשלב שבו המחלה לא מגיבה עוד לטיפול מרפא (הקרוי גם טיפול קוראטיבי מהמילה cure), ובשלב שבו הדבר החשוב ביותר הוא הקלה על הכאבים ועל סימפטומים נוספים – פיזיים (כגון קוצר נשימה, עייפות, עצירות, בחילות, חוסר תיאבון, קושי להירדם), חברתיים, פסיכולוגיים (כגון דיכאון וחרדה) ורוחניים של החולה.

עם זאת, הטיפול התומך יכול להינתן גם במקביל לטיפול הקוראטיבי, ואז הוא עוזר למטופל להמשיך בחיי היום-יום באיכות החיים הטובה ביותר שאפשר, ולהמשיך לעמוד בטיפולים הרפואיים.

בין העקרונות החשובים של הטיפול הפליאטיבי, נכללת הספקת מערכת תמיכה ותקשורת קרובה וטובה המיועדת להקל על בני המשפחה להתמודד עם הטפול בחולה במהלך מחלתו, וללוותם לאחר מותו.

טיפול פליאטיבי ניתן על ידי צוות רב-מקצועי והוא כולל לפחות רופא, אחות ועובדת סוציאלית, בהתאם לצורכי החולה ובני משפחתו. טיפול פליאטיבי יכול להינתן לחולה ובני משפחתו בבית, בבית החולים או בהוספיס.

הגישה הפליאטיבית רואה במוות תהליך טבעי, והיא לא נועדה לזרז אותו או לעכב אותו. הטיפול התומך נועד לתת את איכות החיים הטובה ביותר שניתן עד למוות.

טיפול פליאטיבי:
  • מקל על כאב ועל סימפטומים מטרידים אחרים;
  • תומך בחיים ורואה במוות תהליך נורמאלי;
  • משלב היבטים נפשיים ורוחניים בטיפול בחולה;
  • אינו מכוון להחיש או לדחות את מותו של החולה;
  • תומך בחיים פעילים ככל הניתן של החולה עד מותו;
  • מסתמך על גישת צוות על מנת לסייע למשפחה להתמודד עם מחלתו של המטופל;
  • מסתמך על גישת צוות להתייחסות לצרכי מטופלים ומשפחתם, לרבות בתהליכי האבל, אם נדרש;
  • משפר את איכות החיים, עשוי גם להיטיב את מהלך המחלה;
  • ניתן ליישום מוקדם בשלבי המחלה, בשילוב עם טיפולים אחרים אשר נועדו להאריך חיים, כגון כימותרפיה או הקרנות, וכולל בדיקות אשר יאפשרו להיטיב להבין ולטפל בסיבוכים קליניים מעיקים של המחלה.