אגודת "תמיכה" נוסדה במטרה לקדם את נושא הטיפול הפליאטיבי בישראל. 

מטרת הטיפול לאפשר לכל אדם הנמצא בשלבים מתקדמים של מחלה חשוכת מרפא להמשיך לחיות בכבוד, וליהנות מטיפול מקצועי המתמקד בשיפור איכות החיים, הפחתת הכאב והקלה על המצוקות הפיזיות והנפשיות. 

אגודת תמיכה

דף הבית >> אגודת תמיכה >> בלוג תמיכה
 
8.12.16
תגובתה של תקוה מירון לכתבה: מעלים מינון, עד שהוא מפסיק לנשום. כך עוזרים לחולה למות

מר ינקו שלום רב,

מהכתבה "מעלים מינון, עד שהוא מפסיק לנשום. כך עוזרים לחולה למות”, שפורסמה בתאריך 7.12.16 עולה מסר מטעה ולפיו בפני חולה המתמודד עם מחלה קשה בסוף ימיו יש אחת משתי אפשרויות: לסבול עד מותו או לסיים את חייו בצורה פעילה על ידי מורפין. מסר זה עושה כמה עוולות:

עוולה אחת היא ההתייחסות למורפין. מורפין ניתן בכל שלבי המחלה נגד כאב, ומקל מאד על חולים שמשככי כאב אחרים לא מצליחים לסייע להם בצורה מספקת. כאשר התרופה ניתנת נכון ובאופן מותאם לכאב היא משפרת את איכות חייהם של חולים רבים. לולא מורפין ודומיו (אופיואידים) סבל הכאב היה קרוב לוודאי מקצר חיי חולים רבים. מורפין במינונים מותאמים אינו מקצר חיים, נהפוך הוא. בסיום החיים הקלת כאב עשויה להעניק רווחה וזמן.

עוולה שניה היא ההעמדה המטעה שכדי למנוע סבל יש לקצר את החיים. אמנם בסיום החיים, כשהגוף דועך ומערכות כושלות, למרות שימוש מיטבי בתרופות, עוצמת הסימפטומים (כאב, קוצר נשימה ועוד) עולה, ואיתה מתעצמת מצוקה. יחד עם זאת, במקרים כאלו ניתן להפחית את רמת הערנות של חולה, מבלי לדכא את נשימתו ומבלי להשפיע על אורך חייו. כך מאפשרים למטופל להתנהל  לפי מסלול המחלה עד קריסת הגוף בגלל מחלה מתקדמת שאינה ניתנת עוד לטיפול. תרופות משרות שינה, במינון המינימלי הנדרש, לא נועדו להאריך או לקצר את החיים אלא להקל מצוקה על ידי שינה ומניעת זכרון של סבל עד שהמחלה מביאה למוות הבלתי נמנע. תרופות אלה בטוחות לשימוש, ומאפשרות הקלה משמעותית לאחוזים רבים של מטופלים הסובלים מכאב, קוצר נשימה וסימפטומים קשים אחרים. במקרים של כאב יחד סימפטומים עמידים אחרים ניתן לשלב  תרופות נגד כאב יחד עם תרופות משרות שינה, במינונים מותאמים לחולה.

לא מגיע לאף אדם לסבול לאורך המחלה, לא כל שכן כשסוף החיים קרוב. טיפול מקל (פליאטיבי) טוב, עשוי להקל, לשפר איכות חיים, ולאפשר לחולה לעבור את שלבי המחלה תוך מניעה או צמצום מרבי של סבל.

התמונה העולה מהכתבה לגבי מורפין מטעה ואינה חושפת בפני הציבור טיפול פליאטיבי (מקל) נאות שמתבצע במקומות רבים בארץ. כתוצאה מכך מטופלים עלולים לסרב למורפין ולסבול סבל עצום, מחשש שמטרת הטיפול לסיים את חייהם. תחת זאת, חשוב שחולים ידעו למה נועד מורפין ומתי נכון להשתמש בו, שיכירו מהו טיפול מקל (פליאטיבי) ושידרשו טיפול מקצועי המבוסס על ידע. במקביל, מומלץ שחולים המתמודדים עם מחלות המאיימות על חייהם, יבהירו לצוות הרפואי המטפל בהם, לאורך כל שלבי החולי ובכל מקום, מה הם רוצים, מה חשוב להם בכל שלב וממה הם חוששים, כדי שצוות רפואי יתן להם טיפול מקצועי חומל ואנושי על פי צרכיהם ולא כפרשנות לרצון חולה על סמך מראה עיניים או קולות מצוקה.

ידע בטיפול  מקל (פליאטיבי) ראוי שיהיה נחלת כל הצוות הרפואי בכל תחומי החולי, כחלק מרפואה נכונה, מקצועית ומוסרית. כך יתאפשר טיפול אנושי ומקל, בכלים הנכונים בכל מקום, לכל אורך שלבי מחלות קשות.

המידע שפורסם בכתבה אתמול, שאינו מייצג רפואה פליאטיבית נאותה, עלול לפגוע קשות בחולים רבים המתמודדים עם מחלות קשות. חשוב ביותר שכתבה זו תוצמד במלואה לכתבה של אתמול ב-  YNET כדי שתיראה תמונה מלאה והכוונה נכונה.

בברכה,
ד"ר תקווה מירון,
יו"ר "תמיכה" – עמותה ישראלית לטיפול תומך
 
 

תרמו לנו

בתרומתכם תסייעו לנו להעניק מידע, תמיכה והכוונה לטיפול בחולים סופניים.

מרכזי הטיפול

 דף מידע על השרותים הפליאטיביים הניתנים באזור מגוריכם.

אחיות מומחיות

כולל פרטי התקשרות - טלפון, דואר אלקטרוני ופרטי מקום העבודה

טיפול ביתי בבן משפחה

טיפול ביתי בבן משפחה חולה או בחבר, הנו משימה קשה. קראו על דרכים להקל על החולה בבית.